Ten w którym rozmawiamy o storydżu

Oddajemy wam 15 odcinek podcastu w którym rozmawiamy o danych. Czy chmura czy nie. Jaka baza danych jest najlepsza oraz dlaczego 3cia postać normalna jest passe. Miłego słuchania.

 

Linki:
Working with Database Projects –
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/xee70aty.aspx

Getting Started with Entity Framework 6 Code First using MVC 5 –
https://docs.microsoft.com/en-us/aspnet/mvc/overview/getting-started/getting-started-with-ef-using-mvc/creating-an-entity-framework-data-model-for-an-asp-net-mvc-application

Reverse Image Search – https://tineye.com/

NoSQL – https://en.wikipedia.org/wiki/NoSQL

3cia postać normalna – https://pl.wikipedia.org/wiki/Posta%C4%87_normalna_(bazy_danych)

serilog/structurelog – https://serilog.net/

ETW w służbie programisty .NET – http://2017.4developers.org.pl/pl/program/lectures/etw-w-sluzbie-programisty-net/

Exceptionless – https://exceptionless.com/

NewRelic – https://newrelic.com/

Rekrutacja w IT – http://ostrapila.pl/ten-w-ktorym-rozmawiamy-o-rekrutacji-w-it

5 odpowiedzi do “Ten w którym rozmawiamy o storydżu”

 1. Dzięki. Było ciekawie.

  1. Stored procedures też unikam, ale popełniłem kiedyś jedną na potrzeby arkusza excelowego. Było mi o tyle z tym wygodnie, że jak coś poprawiałem, to zmiany były tylko w stored procedurze na serwerze SQL i nie musiałem aranżować zmiany pliku u użytkowników.

  2. Ja Oracla kiedyś to „dostałem” razem z gotowym systemem i się do niego wgryzałem, a sam od 10 lat gdzie mogę to używam PostgreSQL. Kwestia już pewnie wygody i przyzwyczajenia. Ale jak musiałem wygryźć dane z MSSQL to na miłość boską kto to wymyślił np.:
  CONVERT(VARCHAR(19), GETDATE(), 20)
  (w Postgres, Oracle odpowiada to temu : TO_CHAR(SYSDATE, ‚YYYY-MM-DD HH24:MI:SS’)

  1. Dzięki.

   Taki urok procedur, że można je podmieniać bez angażowania w to całej masy procesów. Minus taki, że jeśli dostęp do DB mają ludzie z mniejszym doświadczeniem, ale niebezpiecznymi palcami, to mogą popełnić nie przemyślane zmiany. Także ta furtka to taki miecz obusieczny.

   Może Oracle ma patent na TO_CHAR i microsoft musiał zupełnie inaczej nazwać swoją metodę 😉

 2. Zacząłem wasz podcast od tego odcinka i to był nie trafiony strzał. Ilość herezji i brak wiedzy w temacie wybija pod korek. Miałem wrażenie, że rozmawiają ze sobą dwie osoby które programują od pół roku . Oby inne były lepsze

  1. Krzysiek dzięki za komentarz. Będę wdzięcznie jeśli mógłbyś napisać gdzie powiedzieliśmy głupoty, a jeszcze bardziej wdzięczny jeśli podeślesz linki do materiałów, które moglibyśmy przeczytać i przyswoić wiedzę, żeby nie gadać głupot.

 3. Podzielam zdanie Jarka, Code First dla małych projektów lub na start. Dla dużych aplikacji lub utrzymanie – zdecydowanie lepiej sprawdza się Database First, np. przy pomocy sqlproj.

  Sqlproj dobre rozwiązanie, bardzo zaawansowane. Można robić before deploy scripts oraz after deploy scripts. Można robić ‚obrazy’ bazy (dacpac), a później generować skrypty różnicowe pomiędzy nimi (np. co się zmieniło pomiędzy releasami).

  W zależności od ustawień, sqlproj może usuwać obiekty z bazy lub też nie (rzuca wtedy error ‚possible data lost’) także nie ma obaw, że wyreza bazę danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *