Kategorie
Podcast

Ten w którym rozmawiamy o storydżu – OstraPiła #15

Oddajemy wam 15 odcinek podcastu w którym rozmawiamy o danych. Czy chmura czy nie. Jaka baza danych jest najlepsza oraz dlaczego 3cia postać normalna jest passe. Miłego słuchania.

Linki:
Working with Database Projects –
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/xee70aty.aspx

Getting Started with Entity Framework 6 Code First using MVC 5 –
https://docs.microsoft.com/en-us/aspnet/mvc/overview/getting-started/getting-started-with-ef-using-mvc/creating-an-entity-framework-data-model-for-an-asp-net-mvc-application

Reverse Image Search – https://tineye.com/

NoSQL – https://en.wikipedia.org/wiki/NoSQL

3cia postać normalna – https://pl.wikipedia.org/wiki/Posta%C4%87_normalna_(bazy_danych)

serilog/structurelog – https://serilog.net/

ETW w służbie programisty .NET – http://2017.4developers.org.pl/pl/program/lectures/etw-w-sluzbie-programisty-net/

Exceptionless – https://exceptionless.com/

NewRelic – https://newrelic.com/

Rekrutacja w IT – http://ostrapila.pl/ten-w-ktorym-rozmawiamy-o-rekrutacji-w-it

5 odpowiedzi na “Ten w którym rozmawiamy o storydżu – OstraPiła #15”

Dzięki. Było ciekawie.

1. Stored procedures też unikam, ale popełniłem kiedyś jedną na potrzeby arkusza excelowego. Było mi o tyle z tym wygodnie, że jak coś poprawiałem, to zmiany były tylko w stored procedurze na serwerze SQL i nie musiałem aranżować zmiany pliku u użytkowników.

2. Ja Oracla kiedyś to „dostałem” razem z gotowym systemem i się do niego wgryzałem, a sam od 10 lat gdzie mogę to używam PostgreSQL. Kwestia już pewnie wygody i przyzwyczajenia. Ale jak musiałem wygryźć dane z MSSQL to na miłość boską kto to wymyślił np.:
CONVERT(VARCHAR(19), GETDATE(), 20)
(w Postgres, Oracle odpowiada to temu : TO_CHAR(SYSDATE, 'YYYY-MM-DD HH24:MI:SS’)

Dzięki.

Taki urok procedur, że można je podmieniać bez angażowania w to całej masy procesów. Minus taki, że jeśli dostęp do DB mają ludzie z mniejszym doświadczeniem, ale niebezpiecznymi palcami, to mogą popełnić nie przemyślane zmiany. Także ta furtka to taki miecz obusieczny.

Może Oracle ma patent na TO_CHAR i microsoft musiał zupełnie inaczej nazwać swoją metodę 😉

Zacząłem wasz podcast od tego odcinka i to był nie trafiony strzał. Ilość herezji i brak wiedzy w temacie wybija pod korek. Miałem wrażenie, że rozmawiają ze sobą dwie osoby które programują od pół roku . Oby inne były lepsze

Krzysiek dzięki za komentarz. Będę wdzięcznie jeśli mógłbyś napisać gdzie powiedzieliśmy głupoty, a jeszcze bardziej wdzięczny jeśli podeślesz linki do materiałów, które moglibyśmy przeczytać i przyswoić wiedzę, żeby nie gadać głupot.

Podzielam zdanie Jarka, Code First dla małych projektów lub na start. Dla dużych aplikacji lub utrzymanie – zdecydowanie lepiej sprawdza się Database First, np. przy pomocy sqlproj.

Sqlproj dobre rozwiązanie, bardzo zaawansowane. Można robić before deploy scripts oraz after deploy scripts. Można robić 'obrazy’ bazy (dacpac), a później generować skrypty różnicowe pomiędzy nimi (np. co się zmieniło pomiędzy releasami).

W zależności od ustawień, sqlproj może usuwać obiekty z bazy lub też nie (rzuca wtedy error 'possible data lost’) także nie ma obaw, że wyreza bazę danych.

Możliwość komentowania została wyłączona.